Wirtualna rzeczywistość i jej możliwości

Wirtualna rzeczywistość (VR) zdecydowanie podbija rynek, nie tylko ten związany z rozrywką. Choć gogle VR i kontrolery kojarzymy głównie z rozrywką, to jednak znajdują one zastosowanie w wielu innych dziedzinach. Okazuje się bowiem, że możliwości wirtualnej rzeczywistości są praktycznie nieograniczone, a jej zalety znajdują swoje zastosowanie zarówno w branży rozrywkowej, w biznesie, jak i w edukacji.

Gdzie jeszcze stosowana jest technologia wirtualnej rzeczywistości? Na jakie korzyści można liczyć?

Czym jest wirtualna rzeczywistość?

Wirtualna rzeczywistość – VR – to technologia komputerowa, która pozwala zanurzyć się w cyfrowy, trójwymiarowy świat. Znajdujemy w niej elementy nie tylko rzeczywiste, ale i te fikcyjne, które w świecie realnym nie istnieją. Dzięki temu jesteśmy w stanie zanurzyć się w świecie fantastyki, poczuć, doświadczyć, zobaczyć to, co znamy np. tylko z gier. Ten fikcyjny, fantastyczny świat widziany i odczuwany za pomocą gogli VR i kontrolerów, to szansa na poznawanie zupełnie nowych rzeczy.

Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości

Możliwość wygenerowania komputerowo świata, w którym znajdują się rozmaite elementy, często wręcz abstrakcyjne, pozwala dotrzeć tam, gdzie na co dzień nie mamy dostępu. To również szansa na doświadczanie, przeżywanie i oglądanie, czyli odczuwanie niczym w świecie realnym.

Nowa rzeczywistość, czyli komputerowy świat, dziś wykorzystywana jest nie tylko po to, by tworzyć rozrywkę, w tym gry. Znajduje ona swoje zastosowanie w wielu innych dziedzinach, takich jak:

turystyka – VR daje szansę na odwiedzenie odległych zakątków świata, ale bez wyruszania w kosztowną i daleką podróż. Można również w ten sposób zapoznawać się z ofertą np. hoteli;

biznes – wirtualna rzeczywistość przydaje się podczas tworzenia szkoleń. Jest to sposób na zaciekawienie pracowników, ale i dostarczenie im ważnych informacji, które mają wpływ na codzienną pracę. Szkolenia oparte na VR pozwalają także przećwiczyć zachowania w sytuacjach kryzysowych. Profesjonalne szkolenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości to oferta, którą można znaleźć na stronie https://epicvr.pl/;

edukacja – nauka jest nie tylko ciekawsza, lecz przede wszystkim bardziej efektywna, jeśli do dyspozycji jest trójwymiarowy, cyfrowy świat. Dzięki VR możliwe jest tworzenie interaktywnych środowisk, doskonalenie umiejętności i sprawdzanie wiedzy teoretycznej w praktyce, nawet mając na myśli różne gałęzie medycyny;

terapia – wyobraźmy sobie, że zmagamy się z jakąś fobią. Walka z nią polega m.in. na oswajaniu się z tym, czego się boimy. Za pomocą wirtualnej rzeczywistości można stworzyć środowisko z elementami, które odpowiadają danej fobii, a pacjent jest w stanie w bezpiecznych dla siebie warunkach oswajać lęk.

Technologie immersyjne, w tym wirtualna rzeczywistości, przenoszą na zupełnie inny poziom rozrywkę, biznes, sprzedaż, edukację czy podróże. Umożliwiają nam to, co w rzeczywistym świecie nie jest możliwe, a korzyści są nieocenione.