Praca przy komputerze – wpływ na zdrowie i profilaktyka

W krajach rozwiniętych rośnie liczba osób, których obowiązki zawodowe zmuszają do długotrwałej pracy przy komputerze. Ponadto znaczna część pracowników ma hobby, które wiąże się ze spędzaniem czasu wolnego przed ekranem. Ma to ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Praca przy komputerze – negatywne reakcje organizmu


Długotrwała praca przed monitorem komputera nie jest dobra dla kondycji naszego ciała. Pojawia się dokuczliwy ból określonych miejscach. Oczy są zmęczone, a wzrok zaczyna szwankować.
Obciążenie mięśni i szkieletu
Długie siedzenie przed komputerem powoduje bóle rąk i ramion oraz szyi i barków. Dolegliwości te są ściśle związane z czasem pracy z komputerem – im dłuższy i częstszy był kontakt z tym sprzętem, tym negatywne objawy zdrowotne były bardziej odczuwalne.

Układ nerwowy


Specyficzna nie nienaturalna pozycja, którą przyjmuje większość pracowników, często jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych nadgarstka, powszechnie znanych jako zespół cieśni nadgarstka. Co ciekawe, z niedomaganiem tej części ciała częściej muszą sobie radzić kobiety i osoby po 40. roku życia. Do czynników ryzyka w tym przypadku należą również:
– niedobór witamin: B6 i B12,
– nieprawidłowy poziom hormonów,
– alergie,
– cukrzyca,
– dotychczasowe anomalie w obrębie nadgarstka,
– urazy i złamania w przeszłości.

Wzrok


Według niektórych badań, np. przeprowadzonych w Indiach, u prawie 50% osób pracujących przy komputerze stwierdzono niedowidzenie. Pojawia się też tzw. zespół suchego oka, ogólne zmęczenie wzroku oraz pogorszenie ostrości widzenia.

Praca przy komputerze – zapobiegnie problemom zdrowotnym


Czasami trudno jest uniknąć pracy przy komputerze. Można jednak ograniczyć wystąpienie nieprzyjemnych objawów ze strony własnego ciała. Bardzo ważne jest robienie częstych przerw. Co istotne, przerwy te powinny być dłuższe niż 15 minut. Wskazane jest nie tylko odejście od komputera, ale wykonywanie lekkich ćwiczeń fizycznych. Trzeba też pilnować odpowiedniej pozycji ciała oraz odległości od monitora. Warto też zadbać o właściwie skonstruowane krzesło do komputera. Na stan komputera wpływa też masa ciała, więc dobrze jest kontrolować swoją wagę. Naukowcy zwracają uwagę na to, że na problemy ze zdrowiem mniej skarżą się ludzie, którzy co prawda spędzają dużo czasu przed komputerem, ale jednocześnie nie zapominają o uprawianiu jakiegoś sportu.