Konserwacja komputera stacjonarnego – Poradnik
Komputer stacjonarny to obowiązkowa rzecz w domach wielu osób. Służy on nam do pracy, rozrywki, lub czerpania informacji. W przeciwieństwie do laptopów, stacjonarny sprzęt jak sama nazwa wskazuje jest stacjonarny, czyli raczej ciężko będzie nam zabrać go ze sobą w podróż pociągiem, a nawet jeśli, to nie uda się nam go poprawnie podłączyć, nie mówiąc już o komforcie użytkowania.
Nasz PC powinien znajdować się wewnątrz domu, w miejscu wygodnym, posiadającym wystarczająco miejsca na pozostałe niezbędne wyposażenie jakim są:
– Klawiatura
– Mysz
– Monitor
Zatem jak dbać o sprzęt jakim jest komputer, który non-stop stoi w tym samym miejscu w naszym domu? Na początek wyeliminujmy czynniki mogące doprowadzić do niepoprawnego funkcjonowania naszego komputera, a nawet jego zepsucie się.
1. Komputer wewnątrz obudowy składa się z odsłoniętych podzespołów, powinien zatem stać w miejscu pozbawionym wilgoci. Miejsce te należy również regularnie przecierać z kurzu, który mógłby dostać się do środka maszyny.
2. Dzisiejsze zasilacze komputerowe w większości posiadają wbudowane zabezpieczenia, np. Chroniące przed niewłaściwym dostarczeniem prądu, aczkolwiek jeśli nie chcemy narażać się na awarię zadbajmy o prawidłowy stan kabla zasilającego oraz samego gniazdka. Nie nadużywajmy również ilości wykorzystanych listew zasilających (przedłużaczy), gdyż w wyniku przeciążenia może to doprowadzić nawet do pożaru.
3. Komputer powinien stać w miejscu, gdzie nie jest narażony na uszkodzenie poprzez, np. Spadek z biurka, przypadkowe kopnięcie, zalanie. Dobrym wyborem jest zakup biurka posiadającego pod spodem małą półkę na nasz sprzęt.
4. Jeżeli w pokoju posiadasz dozownik zapachowy oddal go od komputera, pamiętaj też, by nie był na niego skierowany. Komputer za pomocą wentylatorów cyrkuluje powietrze wewnątrz. Olejki zapachowe zasysane przez nasz komputer mogą osadzić się na odsłoniętych częściach wewnątrz i doprowadzić do awarii. To samo tyczy się wszelkiego rodzaju kadzidełek oraz dymu z e-papierosów.
Potrzebne akcesoria do rozpoczęcia czyszczenia
Czyścić komputer możemy raz miesięcznie, dzięki temu zadbamy o jego prawidłowe funkcjonowanie oraz wydajną pracę komponentów. Stosując taki zabieg przyczyniamy się również do przedłużenia żywotności komputera. Przed przystąpieniem do czyszczenia zaopatrz się w kilka rzeczy:
Sprężone powietrze – puszka sprężonego powietrza kosztuje niewiele, a jest niezbędna do dbania o porządek wewnątrz komputera. Zazwyczaj dołączana jest do takiej puszki plastikowa rurka, która pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca i ukierunkować tam strumień powietrza.
Alkohol izopropylowy – To bezpieczny związek w płynie, który doskonale nadaje się do czyszczenia elektroniki. Można go łatwo kupić w sklepie komputerowym.
Opaska antystatyczna – To opaska, którą przed dotknięciem jakiejkolwiek części komputera zakładamy na nadgarstek ręki. Jest ona opcjonalna przy przystąpieniu do konserwacji komputera, lecz zalecana z uwagi na to, że dzięki niej nasze ciało nie wytworzy ładunku statycznego, który może mieć zły wpływ na dotknięty komponent.
Zatem posiadamy już wyżej wymienione przedmioty, co dalej?
Komputer wyłączamy, odpinamy od niego wszystkie urządzenia, odłączamy kabel zasilający. Zdejmujemy boczny panel komputera (może to być szyba, wtedy śruby odkręcamy po przekątnej) i obserwujemy płytę główną, jeśli jest ona wyposażona w tzw. Debug led (dioda debugująca) czekamy aż zgaśnie, zajmuje to około 10 sekund. Po jej zgaśnięciu mamy pewność, że w komputerze nie pozostało prądu.
Odpowiednim śrubokrętem odkręcamy śruby mocowania karty graficznej i chłodzenia procesora, grafikę wyciągamy, zaraz do niej wrócimy. Delikatnie otwieramy metalową osłonę procesora za pomocą dźwigni obok. Kawałek delikatnego, miękkiego materiału nasączamy alkoholem izopropylowym i wycieramy dokładnie procesor. W ten sposób pozbędziemy się starej pasty termoprzewodzącej, która przyczynia się do chłodzenia. Tym samym sposobem czyścimy również punkt stykania się chłodzenia z procesorem, na chłodzeniu również jest trochę pasty. Na procesor nakładamy nową pastę, zamykamy osłonę i ponownie montujemy chłodzenie.
Jeśli nasza karta graficzna w całości nie posiada obudowy ją również możemy przetrzeć materiałem nasączonym alkoholem, robimy to ostrożnie. Kartę montujemy i przechodzimy do pamięci RAM. Kość, lub kości RAM wyciągamy ze slotów, ich punkty łączenia się ze slotami na płycie głównej są koloru złotego, nazywane z j.ang. “Gold Fingers”. Aby uniknąć wadliwego odczytu pamięci RAM, całą tą długość również należy wytrzeć za pomocą alkoholu izopropylowego. Po odparowaniu alkoholu (trwa to dość krótko) montujemy pamięć RAM ponownie.
Gotowe! Najważniejsze komponenty naszego komputera zostały wyczyszczone. Na koniec możesz użyć sprężonego powietrza, aby pozbyć się kurzu ze wszystkich wentylatorów obudowy oraz kurzu w zasilaczu. Jeżeli zależy ci na dopieszczeniu wszystkiego możesz również otworzyć panel komputera z drugiej strony, jest to przestrzeń serwisowa. Znajdziesz tam głównie przewody swojego PC. Jeżeli są one poplątane, czy nawet poupychane w niewłaściwy sposób, możesz poświęcić trochę czasu na ich bardziej schludne ułożenie. Dzięki takiemu zabiegowi zadbasz o efektywniejszą cyrkulację powietrza wewnątrz.
To tyle, możesz być zadowolony/a ze swojej pracy. Twój komputer będzie Ci wdzięczny za powtórzenie tego procesu choćby raz na miesiąc i z pewnością odwdzięczy się poprawną temperaturą poszczególnych komponentów, ale także ich cichą pracą i dłuższą żywotnością.
Sprężone powietrze to rzeczywiście złoty produkt do czyszczenia komputera. Dotrze w każdy zakamarek i usunie każdą drobinkę kurzu.