Nauka programowania – tak czy nie?
Aktualnie za jedną z cenniejszych umiejętności na rynku pracy uznaje się właśnie programowanie.
Ten fach tak samo ceniony jest zresztą na rynku polskim, co na rynku zagranicznym, więc osoby, które już go mają albo planują go zdobyć w najbliższym czasie, z automatu są na wygranej pozycji, bo nawet jeśli nie poszczęści im się zawodowo we własnej ojczyźnie, bez trudu znajdą dla siebie świetną posadę w wielu zagranicznych firmach, mogąc nawet pracować w nich z Polski, czyli robiąc to zdalnie.
Czy warto się uczyć programowania?
Wnioski są proste. Programowanie to umiejętność, którą absolutnie warto posiąść. Wciąż warto uczyć się kodowania, mimo iż wiele osób w ostatnim czasie przebranżowiło się właśnie na programistów.
Wolnych miejsc na rynku pracy wciąż jest wiele. Wciąż zresztą przybywa stanowisk do obsadzenia, bo jednak dzisiejszy świat w dużej mierze opiera się właśnie na programowaniu, które jest dziedziną łączącą się aktualnie niemalże z każdym innym tematem – czy to modą, czy dbaniem o zdrowie, czy też biznesem.
Zanim jednak zacznie się myśleć o jakimkolwiek zarabianiu na kodowaniu, warto podejść do tej dziedziny z nieco większym luzem i potraktować ją jak coś bardziej hobbystycznego, czym człowiek będzie się zajmować w wolnym czasie i to niekoniecznie po to, by zrobić z tego swój zawód. Jest to sprytna sztuczka psychologiczna.
Czy programowanie będzie sprawiać trudności uczniom?
Nauka programowania traktowana jak zwykła pasja nie będzie sprawiać żadnych trudności, a programowanie rzeczywiście może przerodzić się w taką pasję, zwłaszcza w przypadku tych osób, które lubią stawiać sobie wysokie cele, mają zadaniowy typ osobowości, a ponadto uwielbiają grzebać w komputerze i zajmować się tym wszystkim, czego w komputerach na pierwszy rzut oka nie widać.
Nauka programowania dość szybko zaczyna dawać pierwsze efekty. Szczególnie jeśli zaczniesz naukę programowania od pythona. A gdy uda się wykonać chociażby najprostszy kod, który będzie prawidłowo działać, od razu ma się ochotę na to, by kształcić się dalej. Programowanie to coś, czym warto się zatem zająć. Choćby po to, by zyskać ciekawą pasję, niekoniecznie nawet nowy zawód.